fbpx
TARTU, ESTONIA

Ülevalamised karastavad, aitavad leevendada kroonilisi haigusi ning neid on kerge kodus ise teha. Nad mõjutavad kapillaare, veene, lümfisooni, parandades vereringet. Sõltuvalt sellest, mis piirkonda üle valatakse, mõjub ülevalamine ka organsüsteemidele: põlvede ja reite ülevalamised mõjutavad kõhu ja väikese vaagna elundeid, käte ja ülakeha ülevalamised mõjutavad hingamist ja südame vereringesüsteeme, tõusva temperatuuriga ülevalamised vähendavad lihaspingeid vastavas lülisamba piirkonnas.

Keha tuleb valada veega üle nii, et vesi katab vastavat kehaosa või kogu keha mantlina, mitte ei pritsi kaugelt. Veesurve peab olema piisav ja veejoa ideaalne diameeter on 2 cm. Kui tavalisest dušiotsakust tulev juga sellega ei sarnane, tasub osta spetsiaalne dušiotsak. Ülevalamisi saab teha ka kastekannuga, nagu seda tegi Kneipp ise 150 aastat tagasi.

Külma veega ülevalamise ajal tuleb hingata sügavalt, seejuures tuleks ülevalamist alustada väljahingamise ajal. Keha peaks protseduuri ajal olema lõdvestunud.

Temperatuuri järgi jagunevad ülevalamised nelja rühma:

  1. a) külmad – veetemperatuur kuni 18 kraadi,
  2. b) toasoojad – veetemperatuur 18–22 kraadi,
  3. c) vahelduvalt soojad – veetemperatuur 36–38 kraadi,
  4. d) külmad, tõusva temperatuuriga – alustada 18 kraadist ja minna 39–42 kraadini.

Põlvede ja reite ülevalamised alandavad vererõhku, parandavad verevarustust, vähendavad turseid, tugevdavad veenide seinu, rahustavad ja toovad hea une.

Põlvede külm ülevalamine – kasulik peavalude, arteriaalsete verevarustushäirete (st külmade jalgade), jalgade higistamise ja veeniprobleemide korral. Parandab vererõhku ja vereringet, alandab turseid, tugevdab veenide seinu, karastab, toob hea une ja rahustab. Protseduuri tehakse kõigepealt jalgade esiküljel ja seejärel tagaküljel. Alustatakse parema jala välisküljelt väikesest varbast, hoitakse veejuga paigal 5–8 sekundit, liigutades juga kergelt. Liigutakse jala väliskülge pidi üles, hoitakse põlvel 5–8 sekundit paigal ja minnakse sisekülge pidi alla. Seejärel korratakse sama vasakul jalal ning veel kord mõlemal, alates parema jala tagaküljest. Lõpuks tehakse ringikujulisi liigutusi kõigepealt parema ja seejärel vasaku jalatalla all. Protseduuri järel pühitakse vesi kätega kehalt maha (mitte ei kuivatata rätiga), erandina võib kuivatada varbavahed. Seejärel pannakse sokid jalga ja kõnnitakse aktiivselt 10 minutit. Protseduur on neeru- ja põiehaiguste korral vastunäidustatud ning ettevaatlik tuleb olla ka madala vererõhu korral, sest ülevalamine madaldab vererõhku veelgi.

Reite külm ülevalamine – veejuga liigub üles kuni tuhara peale. Reite vahelduv ülevalamine – alustatakse sooja (36–38 kraadi) veejoaga, mida hoitakse reitel vaheldumisi seni, kuni tekib mõnus soojatunne. Seejärel liigutakse parema reie välisküljelt eestpoolt alla siseküljele ja tehakse sama vasakul jalal. Protseduuri korratakse nii külma veega kui võimalik (kuni 18 kraadi) sama mustri järgi. Protseduuri teha kaks korda järjest. 

Alaselja tõusva temperatuuriga ülevalamine – vähendab lihaspingeid. Alustatakse 33-kraadise veega ja mõne minuti jooksul tõstetakse temperatuuri 39–42 kraadini. Kolmeminutilise ülevalamise lõpus peaks alaselg olema roosakas-punakas. Protseduuri ise tehes tuleb jälgida, et temperatuur tõuseks ühtlaselt. Ülevalamise lõpus tuleb selg hoolikalt kuivatada ja puhata voodis umbes pool tundi. Protseduuri ei tohi teha alaselja ägeda põletiku korral.

Kaela soe ülevalamine – vähendab lihaspingeid kaela- ja õlavöötme piirkonnas, lõõgastab, parandab pea verevarustust, sobib migreenide ja peavalude korral. Kõrge vererõhu, südame ja silmahaiguste korral tuleb enne protseduuri tegemist arstiga nõu pidada. Alustatakse 33-kraadisest veest ja sujuvalt tõstetakse temperatuuri 39–42 kraadini.

Käte ülevalamised on väga värskendavad, rahustavad südame tööd ja parandavad käte vereringet. Käte külm ülevalamine – vesi kuni 18 kraadi, alustatakse parema käe välisküljelt, seejärel tehakse sama vasakul käel. Veejuga hoitakse paigal 5–8 minutit. Protseduuri tehakse kaks korda järjest.

Käte vahelduv ülevalamine – alustatakse 36–38-kraadise veega paremal käel, hoitakse veejuga käel seni, kuni tekib soojatunne. Seejärel korratakse sama nii külma veega kui võimalik. Käte ülevalamisega võib alati liita rinna ülevalamise: lisaks kätele liigutakse veega ka üle rinna, kus tehakse kaheksakujulisi liigutusi.

Näo ülevalamist nimetas Kneipp ka iluprotseduuriks, sest see värskendab, ergutab ja pinguldab näo nahka. Sobib vaimse ja kehalise kurnatuse, peavalu, migreeni, südamekloppimise puhul ning rahustab südame tööd. Veejoaga tõmmatakse kolm kujuteldavat joont esmalt paremal ja seejärel vasakul otsmikupoolel ning lõpuks liigutatakse veejuga näol ringikujuliselt. Protseduuri ajal hingatakse rahulikult suu kaudu.

Arhiiv
Rubriigid