fbpx >
TARTU, ESTONIA

Toiduvalmistamine on inimkonna tähelepanuväärne leiutis ja kunst. Head toitu saab valmistada ainult see, kes on saavutanud sisemise tasakaalu. Enne toidu valmistamist peseme käed, paneme ette puhta põlle ja korrastame muul moel välimuse. Liigne lõhnaõli häirib toiduvalmistamist, nagu ei ole hea vaadata sel ajal televiisorit ega kuulata raadiost uudiseid. Toiduvalmistamise protsessil on omad hääled, mida on köögis tarvis tähele panna. Vahel saab juba nende järgi aru, et toit on valmis saanud.

Osa toite on külmad, osa kuumad. Külma mõjuga toiduaineteks loetakse  liha, muna, linnuliha ja tahkeid piimatooteid. Soojendavad on pehmed ja vedelad piimatooted,  puuviljad, ka mesi, tee, kohv ja alkohol. Lisaks on olemas tasakaalustatud toiduainete rühm, kuhu kuuluvad täist eraviljatooted, puu- ja köögiviljad, oad ja  pähklid. Nii, nagu muutuvad yin ja yang, peaks muutuma ka meie toit, st soojal ajal sobib üks, külmal ajal teine valik.

Menüüs on ülekaalus täisteraviljatooted ja köögivili, süüakse pähkleid, kaunvilju ja suppi. Lihast eelistatakse kala ja linnuliha. Toorsalatit ja puuvilja ei tohiks olla menüüs üle 10% ja magusat võib olla kuni 5%. Neid väärtusi kohandatakse sööja omapära järgi, arvestades, mil määral ta üht või teist toiduainet talub.

Tangu ja kruupi tuleb enne pudru valmistamist hoolikalt pesta (kuni 12 korda), leotada ja siis korraks keema lasta: teravili paisub ja rohkem pole vaja keeta. Tänu sellele jääb ka valmistoidus energia alles.

Liha ei vaja palju midagi muud kui sool, pipar ja maitseroheline (näiteks rosmariin ja majoraan), võib-olla veidi õli. Ma ei poolda rohke marinaadi kasutamist tõesti värske liha puhul. Liha võib maitsestada ka valmistamise järel.

Soola saab asendada PAN-soolaga, mis sisaldab ka magneesiumit ja kaaliumit, müügil on ka meresool ja roosakas Himaalaja sool – soovitan neid. Jodeeritud sool ei kõlba söögi valmistamiseks, seda tasub lisada valmis toidule, mida enam ei kuumutata.

Arhiiv
Rubriigid