fbpx >
TARTU, ESTONIA

Makrobiootika tuleneb kreekakeelsetest sõnadest makros ja biōsis ning on eluea pikendamise kunst ja teadus. See iidne filosoofiline õpetus keskendub toitumisele yin’i ja yang’i tasakaalu järgi.  Makrobiootikat võib nimetada isegi tervisliku toitumise ja kõigi dieetide emaks. See ei keela midagi, vaid soovitab järgida teatud põhimõtteid, olles väga paindlik õpetus.

Yin ja yang on Hiina filosoofiast tuntud energia tasakaal sisemise ja väliskeskkonna, naiseliku ja meheliku energia, päeva ja öö, talve ja suve vahel. Meie elu on vastandite pidev vaheldumine ja muutumine, mis annab võimaluse arengule; tasakaal on tarvilik ka tervise jaoks. Yin ja yang on alati muutumises, seepärast tähistab ka yin’i ja yang’i sümbol muutumist. Muutumine tagab inimese organismis dünaamilise tasakaalu.

Makrobiootika sai alguse sellest, et inimesed soovisid muuta oma toitumisharjumusi eesmärgiga saada toidust naudingut ja pikendada eluiga. Kui tasakaalus on loomne ja taimne söök, toores ja töödeldud toit, soolane ja magus, annab see elujõudu ja tasakaalustab. Tasakaalustamata toit võib aga tekitada haigusi, muret ja hävingut. Toit saadab meid looteseisundist kuni surmani.   Sisemine energia on pidevas muutumises ning seda protsessi on hea tunda ja mõista. Vastavalt biorütmile ja selle äratundmisele peame muutma ka toiduga saadavat energiat: haigele sobib üks toit, tervele teine, suvel eelistame üht, talvel teist sööki. Menüü sõltub ka vanusest ja soost.

Toidust saadud energiat võib võrrelda tulega, mis põleb ahjus inimese sees, ning inimese suud ahjusuuga. Õige toit süütab õiget sorti tule: see ei põle väga kiiresti ning põleb ühtlase leegiga, andes ühtlast soojust. Toidust saadav energia peab olema pidev, piisav ja ühtlane. Kui anda organismile liiga palju kütet, ei suuda ta seda ära kasutada ja tekib suits – haigused. Sellised tervisehäired on kõrvetised, refluks (toidu tagasiheide) ja paisumistunne kõhus. Samuti võib tasakaal kõikuda juhul, kui toidu ja joogi temperatuur on liiga madal, sest see kustutab sisemist tuld ja inimene võib kergesti külmetuda. Idamaine tarkus ütleb, et tervel inimesel on külm pea ja soojad jalad, haigel vastupidi.

Arhiiv
Rubriigid