TARTU, ESTONIA

ÕunPaljud kroonilised haiged, näiteks astmaatikud, on suutnud tänu paastule (arsti kontrolli all) oma vaevusi tublisti leevendada. Kroonilise haiguse ravimine paastuga kestab pikka aega ja sõltub sellest, kui kaua on inimene haiguse all kannatanud.

Meie loodusravikeskusse tullakse sageli liigestemuredega: inimesi vaevab artriit, polüartriit, radikuliit, selgroohaigused. Seejuures kurdavad selgroovaevuste üle üha nooremad patsiendid – põhjuseks on eelkõige istuva töö tegijate vähene füüsiline koormus.

Paastumine võib olla abiks ka metaboolse sündroomiga patsientidele, see tähendab neile, kellel on kõrvalekaldeid rasvade ja suhkru ainevahetuses, samuti mineraal ainevahetuse häireid (näiteks podagra, artriit) või kõrgenenud vererõhk ja suur ülekaal.

Nende näidustuste korral võib olla mõnikord vajadus teha enne paastumist analüüse, et kontrollida veresuhkru, kolesterooli või kusihappe taset organismis. Näiteks podagra puhul toob paastumine kaasa kusihappe kontsentratsiooni suurenemise, mis võib mineraal ainevahetuse häirete all kannatajal põhjustada valuhooge, see tähendab haiguse ajutist ägenemist.

Naiste ja meeste hormonaalsete häirete korral on paast minu meelest ravimeetodina asendamatu. Abi saadakse ka günekoloogiliste probleemide puhul. Nii on mitmel naisel, kes olid pikka aega ravinud viljatust, õnnestunud jääda pärast ühte või mitut paastukuuri lapseootele.

Kui paastuma tulija on juba oma paastuarstiga võimalikud sümptomid läbi arutanud, on tal kergem paastu- ja taastumisprotsessile vastu pidada. Kui krooniline haigus paastumise käigus ägeneb ja patsient vajab abi, määrab paastuarst talle sobiva joogi ja mikroelemendid.

Paastu ajal kroonilised haigused kõigepealt ägenevad, seejärel hakkavad taanduma. Esialgne ägenemine on isegi hea, sest selles faasis on haigust parem ravida: näiteks astmahaigel väljub köhaga palju röga. Liigesehaigetel ja allergikutel tekib aga nahalööve, mis osutab, et kuhjunud soolad ja happed üritavad kehast välja pääseda. Paastuja võib tunda end paastu alguspäevil üsna halvasti.

Mida rohkem on organismil saasteaineid välja viia, seda kehvem on alguses enesetunne.

Kui Teil on tervisehäireid, soovitan enne paastumist pidada nõu asjatundliku arstiga. Koos saate otsustada, milliseid püsiravimeid peate paastumise ajal tingimata edasi tarvitama ja milliseid mitte. Minu kogemuste kohaselt võib näiteks vererõhuravimite võtmist tavaliselt vähendada või need kogunisti ajutiselt kõrvale jätta. Igal juhul otsustab selle arst lähtuvalt teie tervisest.

Paastuarst aitab välja selgitada, ega terviseprobleem ei kuulu nende hulka, mille korral on paast vastunäidustatud. Sellisteks on näiteks insuliini vajav suhkurtõbi, edasiarenenud ja dekompenseeritud haigused, nagu vähk, raske maksa-, neeru- või südamepuudulikkus, ning kaugele arenenud düs hormonaalsed häired, mis nõuavad suure kontsentratsiooniga hormoonpreparaate või teisi ravimeid. Samuti ei saa paastuda raskete psüühiliste häiretega või vaimuhaige inimene, sest paastumine peab alati olema teadvustatud ja läbimõeldud tegevus.

Arhiiv
Rubriigid