fbpx >
TARTU, ESTONIA

Organismi happelisuse taset on võimalik mõõta. Apteegis on müügil universaalne indikaatorpaber (lakmuspaber), mille riba tuleb kaheks-kolmeks sekundiks kasta mõõdetavasse kehavedelikku (näiteks  sülg, uriin, higi, pisaravedelik, rinnapiim, sekreedid). Tulemus on värvi skaalal kohe näha. Sama vahendiga saate kontrollida ka söödavate vedelike happelisust, kui soovite välja selgitada, kas näiteks teatud taimetee, mineraalvesi või alkohoolne jook sobib teie suundumisega aluselisema organismi poole.

Sülg

Normaalne sülg on kergelt aluseline, st selle pH peab olema üle 7. Ainult aluselises süljes on ensüüm ptüaliin tõhus ning suudab hambaid ja igemeid happekahjustuste (hammaste lagunemine, kaaries, parodontiit) eest kaitsta. Heaoluühiskonna inimestel on vaja sageli hambaid parandada ja nende sülg on enamasti happeline.

Ka happeid moodustavad maiustused on üks põhjus, miks 100 kooliminevast lapsest 89-l on hambad kaariesest kahjustatud. Sülje pH võib muutuda sõltuvalt söödud toidust, seepärast ei ole hea mõõta happesust vahetult pärast söömist.

Uriin

Ka uriini pH muutub söödud toidu mõjul. Kõige objektiivsemalt näitab pH-taset hommikul esimene  uriin.

Arhiiv
Rubriigid