TARTU, ESTONIA

Enne hommikusi hingamisharjutusi tasub võtta lonks toiduõli, sest see aitab saada lahti halvast maitsest suus. Õli tuleb hoida suus, kuni see muutub valgeks vedelikuks, ja siis välja sülitada.

Ruumi õhutemperatuur võiks olla kõige rohkem 21 kraadi, sest soojemas ei saa keha piisavalt hapnikku. Kui teil on jahe, siis pange end soojemalt riidesse. Alati tasub jälgida, et riietus vastaks aastaajale, kahtluse korral sobib pigem soojem riietus kui külmetamine. Kasutage naturaalseid rõivamaterjale. Külmatunde tekkimise korral on tähtis juua sooja vett või taimeteed.

Seitsmepäevase paastukuuri ajal ei sööda Looduses esimesed kolm päeva mitte midagi peale tassitäie kohapeal keedetud soolata köögivilja puljongi lõuna ajal. Kes soovib, võibki paastuda (olla toiduta) ainult paar päeva ja minna seejärel üle taastumisele, mida teeme ka kohapeal – nii on kodus lihtsam taastumist jätkata.

Mõni inimene puhastub kauem, eriti esimene kord paastudes on vahel suur hirm, kas saadakse hakkama. Õnneks on meil igas paastulaagri rühmas korduvaid paastujaid, kes julgustavad oma positiivse kogemusega.

Edasi kulgeb iga paastuja päev talle individuaalselt koostatud plaani järgi. Igahommikune arstivisiit on vajalik selleks, et saaksime jälgida puhastumisprotsessi, teha vajaduse korral protseduuride valikusse muudatusi ning otsustada, kaua inimene paastub ja millal alustab taastumist.

Nii saame kiiresti reageerida, kui on paastumist vaja toetada näiteks ravim taimede või  homöopaatiliste preparaatidega.

Tehakse otsus ka selle kohta, kui tihti on tarvis teha soolepuhastust.

Paastukuuri esimest päeva nimetatakse murdumise päevaks. See võib kujuneda esimest korda paastuma tulijale kuuri kõige raskemaks etapiks, sest tema organism pole veel paastumisega harjunud: veresuhkur on madal ja üleminek sisemisele toidule võtab aega.

Mida rohkem on kehas mürke, mida rohkem probleeme, seda raskem on. Füüsiliselt hakkab keha valutama pigem neil, kes on tavaelus kasutanud palju toidulisandeid ja vitamiine. Lihtsasti ei pruugi paastumise alustamine kulgeda ka suitsetamisest ja alkoholist sõltuvatel inimestel, kes on hakanud mõistma, et sage klaasikaupa (näiteks tööga seotud vastuvõttudel) alkoholi tarbimine annab kokku suure koguse ja hakkab tekkima sõltuvus.

Mõne üksiku paastuja jaoks on alguspäev nii raske, et tema vaim murdub ja ta tahab paastumise lõpetada. Seda märgates anname paastujale vähehaaval taas toitu ja aitame tal paastumise selleks korraks lõpetada. Kellel leidub veidi vähem äärmuslikke nõrkusehetki, neid aitab lusikatäis mett, võib juua ka sidrunivett.

Esimene hommik algab Looduses arstivisiidiga, mille käigus arst tutvustab paastujale kuuri ning koos koostatakse teraapia ajakava. Päris hea ülevaate keha olukorrast annab bioresonantsdiagnostika.

Tava massaaž valmistab hästi ette lihased, idamaine aga vabastab selgroo ja sidekoe pingest, venitab ja avab energeetilisi kanaleid. Vereringe- ja veenilaiendite probleemi korral soovitan kuiva CO2 vanni. Üks väga tõhus ja asendamatu ravi luustiku ja liigesehaiguste puhul on individuaalne vesiravi basseinis koos venitamisega. Eestis oleme selle meetodi esmakasutajad ja praegu teadaolevalt ka ainukesed.

Päeva jooksul tuleb pidevalt lonkshaaval juua toatemperatuuril või veidi soojemat vett 30–40 milliliitrit ühe kehakilogrammi kohta. Paastuja saab taimeteed, mida valmistame oma aia taimedest.

Igal hommikul kell 8 tehakse õues ühiseid hingamisharjutusi ja kui ilm lubab, valatakse jalad külma veega üle. Järgneb kepikõnd umbes 3 km. Päeva jooksul on tarvis värskes õhus liikuda 5–10 kilomeetrit. Kõnnitakse heas tempos – nii, et inimene ikka tunneb, et ta liigub. Mida rohkem õues kõnnite ja end muul moel liigutate, seda paremini te end paastumise ajal tunnete. 

Päevas on harilikult kavas mitu toetavat protseduuri, mille järel puhatakse vähemalt 15 minutit, mõne tervisehäire korral palju kauem. Kui massöör märkab tervisemuresid, suhtleb ta kindlasti arstiga. 

Õhtu on igale paastujale rahulik omaette olemise aeg. Mõnele patsiendile on see algul väga raske: kurdetakse igavust, ei harjuta üksi olemisega. Siiski on igal inimesel ka enda jaoks aega vaja – saab käia jalutamas, loodust nautimas ja lugeda. Meie väiksest raamatukogust saab valida raamatuid ja ajakirju, ent soovitame hoiduda sellistest harjumustest nagu raadio, teleri ja arvuti kasutamine. Rahulik hea muusika on kasulik.

Suur osa paastupäevast kulgeb igal paasturühma liikmel omas tempos. Aeg-ajalt kogunetakse ühisele võimlemisele või arsti loengule. Loengute eesmärk on aidata paastujal mõista, miks ta midagi paastudes teeb. Inimesed hakkavad mõtlema ka sellele, et tervis ei tule niisama.

Mõnes paastujate rühmas tekib nii hea omavaheline klapp, et juhuslikult kokku sattunud inimesed saavad nädala jooksul nii lähedasteks, et jäävad ka hiljem suhtlema. On inimesi, kes sätivad oma elu nii, et nad saaksid ka järgmine kord tulla paastuma koos. Paastukuurile tulnud inimestel on palju ühist, näiteks vaadetes tervisele.

Vahel sattub meile ka inimesi, kel pole aimugi, miks nad paastuvad. Mõni tütarlaps muretseb paari lisakilo pärast, kuid tegelikult oleks tal vaja õppida toituma ja füüsilist aktiivsust hindama. Üks naine mainis paastukuurile tuleku põhjusena aga mehe lubadust osta talle auto, kui ta võtab 5 kg alla. Sellised ajendid ei ole paastumiseks õiged.

Looduse paastukuuri kolm ravipõhimõtet on säästev dieet, organismi puhastamine ja koolitus. Säästev dieet on eelkõige puhkuse ja regeneratsiooni teenistuses. Puhastuse esmane eesmärk on kõrvaldada soolesaaste ja taastada seedetrakti enesepuhastusvõime. Harimise eesmärk on aidata paastujal jätkata kodus elustiili muutust. 

Suur hulk teisi abinõusid, nagu hommikuvõimlemine, veeprotseduurid, auru mähised, maksamähkimine, ravimtaimevannid, ravi massaaž, ujumine, matkamine jne, võib puhastusprotsesse toetada, kui need on oskuslikult kuuri lõimitud. Nende hulka kuulub aluselise puljongi, suppide ja aluse soolade kasutamine happeliste jääkainete väljauhtmiseks.

Minu paastu ja koormusvaba dieedi meetod võimaldab inimestel tugevdada tervist, normaliseerida kehakaalu, hoida ära paljusid tervisemuresid ning pidurdada juba tekkinud haiguste arengut. 

Käesolevas raamatus kirjeldan paastumisprotsessi üle kolmekümne-aastase paasturavi kogemuse põhjal. Nüüd, mil on avastatud looduse tervendav mõju ja tuntakse rahvameditsiini  sajanditepikkust kogemust, on tark ühendada loodusravi tänapäevase areneva meditsiiniga.

Tervel on palju soove, haigel ainult üks. Selle vanasõna järgi oleme seadnud Looduse biospaa paastukuuri eesmärgiks õpetada patsientidele ka tervislikku söömiskäitumist ja panna alus üldisele tervislikumale eluviisile kuuri järel. Paastuja saab koju kaasa hingamisharjutuste juhised, harjumuse iga päev võimelda ja olla füüsiliselt aktiivne. Anname nõu ka koduste protseduuride kohta, mida patsient saab ise oma organismi tugevdamiseks teha, nt sobib selleks Kneippi vesiravi.

Kui paastukuuri lõpetaja võtab meilt kaasa harjumuse juua rohkesti vett, on kuuri mõju intensiivsem ja püsivam. Oluline on seegi, et kuuriga astuti esimene väike samm teekonnal tervislikuma toitumis- ja eluviisi poole.

Et optimaalne toit on igaühe jaoks individuaalne, saab patsient diagnostika ja arsti kogemuste põhjal kaasa juhtnöörid talle kõige paremini sobiva toidu kohta. See tähendab kergesti 235 seeditavat, hästi talutavat ning bioloogiliselt võimalikult täisväärtuslikku toitu. Arsti nõuanded rajanevad põhinõudel, et inimene ei tohiks koormata oma seedeaparaati pidevate toitumisvigadega, millest tuntuimad on liiga kiire, halvasti mälutud ja vaevu süljega niisutatud toidu allakugistamine. Peale selle tuleks vältida liiga rikkalikku ja rasket sööki ülemäära tihti ja hilja õhtul.

Kui mu hulgiliigeste perioodilised valud kaheksa aastat tagasi välja kannatamatuks muutusid, otsustasin teha teoks oma esimese paastukuuri, mille kohta olin infot kogunud juba varem. Pärast oma esimest seitsmepäevast paastukuuri ja sama pikka üleminekut tavatoitumisele olin otsekui seitsmendas taevas. Valud liigestes olid taandunud. Mõte oli selge ja inspiratsiooni jagus paljude seni seisnud ettevõtmiste tarvis. Vastutusrikkast ametikohast hoolimata jagus mul energiat hiliste õhtutundideni. Unevajadus oli vähenenud ja keerulised situatsioonid ei tekitanud stressi. Boonusena oli langenud kehakaal. Ja kui muu hulgas võis jälle kohvi juua, ei meeldinudki see mulle enam. Esimese paastumise järgsest ajast siiani joongi vaid rohelist teed. Mulle meeldib, et paastupäevad on väga tihedad ja algavad vara. Saad valida oma füüsilise koormuse mahtu ja erinevaid  protseduure.

Olen aastate jooksul ära proovinud peaaegu kõik pakutava, nii nagu olen käinud paastumas erinevatel aastaaegadel. Tänaseks on välja kujunenud eelistused, millal on mulle parem aeg füüsiliseks  ja vaimseks/hingeliseks puhastumiseks või missugused protseduurid on mulle sobivamad.

Vajan füüsilise koormuse ja protseduuride kõrval ka aega iseendaga olemiseks. Nii eelistan paastukuuril teha ligi kümnekilomeetriseid kõndimisi päevas üksi, et lihtsalt olla või mõelda. Väldin paastu ajal ägedaid ja raskeid maailmaparanduslikke arutelusid, mis üldjoontes on ka õnnestunud. Need jäägu paastujärgsesse aega, mil pea selge ja vaim kirgas. Nii tegid väidetavalt ka vanad kreeklased, kellel olnud paastumiseks vastavad templid, kus riigimehed käisid enne tähtsate otsuste tegemist.

Kuigi mõned skeptikud on kahelnud paastu heas mõjus või lausa hoiatanud selle tagajärgede eest, on päris paljudel minu lähedastel ja tuttavatel paastumise ühe- või mitmekordne positiivne  kogemus.

Motivatsiooniks on neil mitte niivõrd kaotatud kilod, kuivõrd üldine puhastumine, mida peegeldab rahu ja sära silmades. Olen paastumas käinud üle kümne korra, ikka selles ravikeskuses, mis asub Tartu lähedal Muri külas kunagises väikeses mõisas. Selle aja jooksul on see nii seest kui ka väljast väga palju muutunud. Aga kõige tähtsam, et usaldan seda professionaalset meeskonda eesotsas elukestva õppija dr Natalia Trofimovaga.

Paast kui ravimeetod ja elustiili osa on vaba ja väga isiklik valik. Mulle see sobib. Paast on mind toitnud ja kosutanud.

Tuleb silmas pidada, et ülalesitatud etapid on üldistus. Et iga inimene on eriline, tullakse ka ravipaastust läbi natuke erineval moel. Palju sõltub paastujast ja tema organismi reageerimisest  toimuvale, aga ka paastumiskeskkonnast ja kasutatud ravimeetoditest. Seepärast ongi hea teha pikem paast läbi kogenud paastuarsti järelevalve all, vähemalt esimestel kordadel, kuni õpitakse tundma oma keha reaktsioone. Hea reaktsiooniga inimesel väljenduvad kõik etapid ilmekalt ja õigel ajal ning sel juhul saab olla kindel ravipaastu tugevas tervistavas toimes.

Kui paastu etappidele osutavad nähud väljenduvad selgesti, ent hilinevad, või vastu pidi, on õigeaegsed, ent ilmnevad nõrgalt, on ravipaastu tervistav mõju nõrgem. See tähendab, et positiivsed tulemused ilmnevad oodatust aeglasemalt või on ebapüsivad. Mainitu puudutab eelkõige neid, kelle põhilised närviprotsessid on kas inertsed või üleliia liikuvad. Inertsus tähendab aeglust, depressiivset seisundit, aega, mil inimene ei soovi midagi teha.

Närviprotsesside liigse liikuvuse all mõeldakse aga ärevushäireid ja hüper aktiivsust. Kuna vegetatiivse närvisüsteemi töö on väga individuaalne, tuleb arvestada inimese omapära (vt sümpaatilise ja para sümpaatilise närvisüsteemi kohta lähemalt peatüki „Tervis ja selle vaenlased” alapeatükki „Energiast ida meditsiini järgi”, alajaotus „ Pärilikkuse energia ja elu jooksul lisanduv energia”).

Mõne paastuja puhul ei õnnestu kirjeldatud etappe kindlaks määrata, sest organismi reaktsioon paastumisele on väga nõrk. Seepärast kaasneb ravipaastuga nende puhul üksnes vähene ja lühiajaline tervistav mõju ning halvimal juhul ei ilmnegi oodatud tulemusi. Isegi kui paranemine ei teki kohe esimese paastu järel, tuleb jätkata paastumist korrapäraselt ka edaspidi, sest see aitab vegetatiivset närvisüsteemi tasakaalustada.

Uskumatu, kuidas arvutiprogrammil põhinev terviseuuring – bioresonantsdiagnostika – aitab tuvastada haiguste tagamaid isegi siis, kui tavameditsiin enam vastuseid ei leia!

Biokliinikus ja Loodus Biospas teeb bioresonantsdiagnostikat Dr. Natalia Trofimova, kes on hingelt pühendunud inimeste aitamisele ja tervise tagasi toomisele. “Nii palju, kui end mäletan, tahtsin saada arstiks – ravisin juba lapsena sugulasi,” naeratab tohter, kui kohtume intervjuuks tema töölaua taga.

20 aastat töötas ta tavameditsiinis, oli jaoskonna arst, osakonnajuhataja, arst-konsultant. Järjest enam adus, et inimese tervise kohta on vaja teada saada enamat. On vaja teada, miks konkreetsel inimesel tekib just konkreetne haigus.

“Tänapäeval on rohkesti erinevaid uuringuid ja meetodeid. Diagnoos pannakse tavaliselt kokku patsiendi kaebuseste, anamneesi ja uuringute tulemusena. Aga vahel on patsiendil uuringud ja proovid normis, kuid kaebused kestavad ikka edasi.”

Neid tervise väljakutseid, mis ei kajastu tavameditsiini proovide kaudu, saab mõõta bioresonantsdiagnostikaga. Diagnostika näitab ära organismi nõrgad kohad ning selle kaudu diagnoosib arst inimese haiguse põhjust paremini.

“Inimese vereproov on veel normis ning tavaarst ütleb, et kõik on normis, aga patsient küsib, et miks mul siis kõht valutab? Bioresonantsdiagnostika annab võimaluse teha patsiendi jaoks komplektne, individuaalne lähenemine teatud valule, teatud probleemile, millele muidu ei leita seletust,” selgitab Dr. Trofimova.

Ta tunneb bioresonantsdiagnostikat tehes sügavat missiooni tunnet. “Kui olen arst, siis kuidas teistmoodi! Inimene tuleb minu juurde, et abi saada. Ja abi saadakse, sest tullakse tagasi. Bioresonatsdiagniostika aitab inimese seisundi üle vaadata ning vastavalt sellele jätkan inimese jälgimist ja ambulatoorset ravi.”

Päris toredad on need Biokliiniku kliendid, kes käivadki aastas korra või kaks, öeldes siiralt ja südamest: “Doktor, ma usun teid, vaadake mind selle aparaadiga üle, siis elan rahulikult edasi ja tean, et tervis on korras!”

Mõnelegi annab bioresonantsdiagnostika tagasi rahuliku une, sest tervisest on pärast seda selgem pilt!

Kuidas diagnostika käib?

Dr. Trofimova: “Kui inimene tuleb terviseprobleemiga, siis uurin, mis kaebused ja probleem tal on. Kasutan bioresonantsdiagnostikat, et saada organite kohta vajalikku informatsiooni. Alustasin sellega väga ammu, kui õppisin hiina meditsiini.”

Hiina meditsiinis käib diagnostika meridiaanide kaudu. Igal meridiaanil on oma kontrollpunktid, mille abil inimest “lugeda” (samamoodi kasutatakse Ayurveda meditsiinis diagnoosimisel pulssi). Hiina meditsiini õppimise kaudu leidis Dr. Natalia Trofimova üles Dr. Reinhard Volli loodud diagnostika.

Dr. Reinhard Voll on arst-teadlane, bioresonantsseadme looja, kes hakkas kasutama hiina meridiaanide punkte ja avastas ise uusi punkte homöopaatia kaudu. Ta hakkas oma seadme abil mõõtma inimkeha oluliste punktide elektrilist takistust ja selle järgi diagnoosima tervislikku seisundit.

Dr. Trofimova: “Meie organismis on biovool, mis liigub kanalite kaudu. Mõõtes biovoolu teatud kontrollpunktis, saame teada, mis sagedusel organ töötab ja võime võrrelda seda normväärtustega.”

Palju kontrollpunkte leidub inimesel talla all ja kätes. Bioresonantsdiagnostikas paneb arst talla alla ja annab kätte elektroodid, peaelektroodid paigutab otsmikule. Kehal olevaid kontrollpunkte puudutab arst spetsiaalse anduriga.

“Impulssi, mis tuleb elektroodidest, inimene ise ei tunne – see on nii väike impulss ning selle kaudu saame mõõta punktide elektrisagedust, mis peegeldab organite funktsionaalset seisundit.”

Mõõtes läbi kontrollpunktid, lähevad andmed arvutiprogrammi. Seal on olemas normväärtused ehk andmed terve inimese kohta. Kui mõõdetud andmed jäävad normi, on patsiendi tervis korras.

Iga organil on oma normaalne sagedus – bioresonants ehk elektromagnetsagedus. Kui teatud tsoonides tekivad patogeensed elektromagnetsagedused, tähendab see, et selle tsooni organites tekib funktsionaalne häire. “Kui näiteks südamekanalis või kopsukanalis on sagedus, mis peaks olema normaalne, hoopis kõrgenenud või alanenud, siis selle järgi me saame ära hinnata, kas südame või kopsude töö on üle koormatud või alafunktsioonis,” selgitab Dr. Trofimova.

Üle vaadatakse kõik keha süsteemid

Bioresonantsdiagnostika annab ülevaate kogu keha funkstioneerimisest. Programm käib läbi kõik organismi süsteemid. Inimene saab selge pildi, kuidas töötab tema vereringe, kopsusüsteem, seedeorganid, hormonaalne süsteem, lihas-luukonna ja sidekoe süsteem, kuse- ja suguelundite süsteem, lümfisüsteem, ajusüsteem ja endokriinsüsteem. Lisaks näitab selgroolülide seisundit – kas on diskide vahel ladestusi või kõhredel kahjustusi.

Bioresonantsdiagnostika annab inimese probleemi kohta andmed, mida on vaja edasi vaadata. “Minule kui arstile on väga tähtis see, et ma saan antud meetodiga ära hinnata patsiendi organismi nõrgad kohad. Ja siis juba kokku viia arvutiprogrammi tulemused inimese probleemide ja kaebustega. Enamuses on asjad kokku läinud.”

Hiljuti käis bioresonantsdiagnostikas patsient, kes kaebas iiveldust, kõhugaase, mitte stabiilset väljaheidet ja oli selle käes vaevelnud juba kolm kuud. Dr. Trofimova: “Kui vaatasime tema uuringu tulemusi, selgus sapipõie talitlushäire. Saatsin ta täiendavalt ultraheliuuringule, mis näitas, et patsiendil on sapikivid.

Me muutsime patsiendi dieeti nii, et võtsime menüüst välja toiduained, mis soodustasid gaaside teket. Pärast toidutalumatuse testi tuli välja, et sealiha ja piimatoodet talle ei sobinud. Juba nädalase dieedi järel kaebused taandusid. Kohe ei pidanud operatsioonile minema. Hetkel jätkab dieetraviga.”

Juunis tuli vastuvõtule ülekaaluline noormees, kelle probleem olid mädased vistrikud. Vistrike sügamisest olid tekkinud sügavad haavad. Ta võitles juba aasta selle probleemiga.

Dr. Trofimova: “Diagnostika näitas probleemi seedetraktis ja tegu oli ka toidutalumatusega. Tehtud toidutalumatuse testi järgi hakkas patsient pidama dieeti, mille tulemusena lööve kehalt taandus. On ainult nahakahjustus sellest, mis oli enne olnud. Ootamatuks plussiks kaotas noormees selle ajaga ka kaalu.”

Vau – isegi aurat saab mõõta!

Tihti ei tea inimene oma haiguse tagamaid ja põhjused võivad olla erinevad. Näiteks tuleb patsient nahaprobleemiga, aga haiguse põhjus võib olla seedimises, hormonaalses süsteemis või hoopis närvisüsteemis. Diagnostika näitab õige suuna – mida teha ja kuhu edasi liikuda.

Või tuleb inimene väga tugevas depressioonis. “Me ei vaata konkreetselt  seratoniini taset veres, aga saame mõõta energeetilist seisundit,” toob Dr. Natalia Trofimova esile diagnostika huvitava nüansi. Energeetilise seisundi võib ära mõõta  aurogrammi abil – aurogramm on nagu pilt aurast.

Vanusest tulenevalt võib aura muutuda. Vanemal inimesel ei vibreeri organid sellise sagedusega nagu noorel inimesel. Mõnikord peegeldab aurogramm lihtsalt organite nõrkust. “Aurogrammi kaudu saame vaadata, kas organism vananeb vastavalt oma vanadusele või on tal vananemise koefitsent kiirem ja ta vananeb kiiremini,” selgitab Dr. Trofimova.

Inimese aura peegeldab organite funktsionaalset seisundit. Ühtegi sarnast aurat ei ole olemas. Ka ühe inimese aura on erinevatel aegade erinev – vahel on inimene rohkem ärritunud või halvasti maganud, see mõjutab aurat.

Vestlusest Dr. Trofimovaga saab veelgi kinnitust sellele, et inimese tervise erinevad tasandid on omavahel seotud – koos toimivad nii füüsiline kui psühhosomaatiline seisund, nii keha kui peenkeha aura. Ja seda üldseisundit saab uudistada just läbi bioresonantsdiagnostika!

Nüüd läheb organism sisemiselt toidult tagasi tavatoidule ja seda tehakse sujuvalt. Soola toidule ei lisata, ei tehta ka klistiiri. Paastu ajaks vähendatud füüsilist koormust tuleks suurendada järk-järgult. Bioloogilise seaduspärasuse järgi algab pärast igasugust pidurdust ja aeglustusprotsessi erutuse ja tõusuprotsess. Seda uurinud vene teadlane Ivan Pavlov väitis, et mida intensiivsem ja sügavam (teatud piirideni) on kurnatus, seda intensiivsem ja tugevam on taastumisprotsess. See selgitab taas ravipaastu positiivset toimet: nälgimisega luuakse organismis pidurdusseisund ning nälgimise lõpetamise järel algab intensiivne taastumine – uuenemisprotsess on tormiline.

Taastumine on äärmiselt vajalik osa paastukuurist, mida ei tohi alahinnata: see etapp peaks kestma sama kaua kui ilma toiduta veedetud aeg. Just selle perioodi ajal režiimi ja reeglite rikkumine põhjustab tüsistusi.

Taastumisel on kolm erinäolist etappi:

a) Asteeniline taastumine

Asteenilise taastumise periood kestab taastumisperioodi esimesest kolmanda päevani. Juba esimese tillukese toiduportsjoni (100–200 g hapu piima, putru või köögivilja) saamisele reageerib organism küllastustundega. Lühikese aja (umbes 20–30 minuti) järel tekib uus näljatunne, süveneb nõrkus ning meeleolu võib kõikuda. Esimesel kolmel taastumispäeval on väga oluline kindla toidu režiimi järgimine: süüa tuleb võrdsetes kogustes 5–6 korda päevas ning ühtegi toidukorda ei tohi vahele jätta.

Kui selja taga on üle viie päeva kestnud paast, tuleb sooletegevuse taastamiseks hakata kasutama probiootikume. Kõht hakkab üldjuhul läbi käima toitumise teisest-kolmandast päevast alates. Protsessi saab ergutada lahtistava taimetee joomise ja kõhu massaažiga. Pulss on taas kiirem, hingamine pindmisem ja sagedasem. Kehakaal langeb veel veidi, umbes 100–200 g ööpäevas. Tuleks jälgida ruumi temperatuuri ja õhuniiskust: palav ja kuiva õhuga ruum mõjub paastujale halvasti (paras ruumitemperatuur on kuni 21 kraadi).

Nagu paastumise ajal, tuleb ka nüüd liikuda rohkesti värskes õhus, aga raske füüsiline koormus veel ei sobi.

b) Intensiivne taastumine

Üldjuhul tunneb paastuja neljandast kuuenda taastumispäevani suuremat isu, vajades küllastumiseks rohkem toitu. Suurema isu periood kestab taastumisperioodi lõpuni. Taastub füüsiline jõud, kiiresti paraneb enesetunne ja tuju. Arteriaalne vererõhk normaliseerub, pulss muutub püsivaks ja kõht käib läbi normaalselt. 

Kogu paastuga kaotatud kaal võib tagasi tulla, kui paastupäevade järel minnakse otse üle sellisele menüüle ja ebaühtlasele päeva režiimile nagu enne paastukuuri.

c) Normaliseerumine

Isu väheneb taas mõõdukaks ning toit ei ole enam suurima huvi allikas. Meeleolu on rahulikum ja püsivam. Paastu järel kogeb inimene, et tema maitsemeel on muutunud ja teravnenud, ta tunneb toitude maitset paremini. Ta pole enam nõus sööma näiteks rämpstoitu, kaduda võib huvi suitsetamise, alkoholi, kohvi ja liigse alkoholi vastu.

Arhiiv

Rubriigid