Tänapäeval võib võhiklikul kõrvalseisjal jääda pahatihti mulje, et tõeline tervisetont ongi paljastatud – kõiges on süüdi teraviljavalk gluteen! Kas see ka päriselt nii on? Uurisime gastroenteroloog Mart Riisperelt, millisel juhul gluteen organismis tegelikult pahandust põhjustab ja mis on gluteenitalumatus ehk tsöliaakia.

Dr Riispere kinnitab, et tänapäeval on tõepoolest trendikas otsida oma terviseprobleemidele lahendust toitumisest. Ent teatud teraviljatooted on kahjulikud vaid neile, kelle organism on ülitundlik just gluteeni suhtes.

Arst seletab lihtsalt ja loogiliselt lahti selle ülitundlikkuse mõiste: “Tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia on organismi immuunsüsteemi reaktsioon ühele taimsele valgule, gluteenile, mida leidub enamikus teraviljades, ühes rohkem, teises vähem, ning gluteeni lagunemisel tekkivale ainele gliadiinile. Just see reaktsioon kahjustab peensoole limaskesti. Kahjustuse tulemusel tekivad erinevate ainete vaegused ja imendumise häired ning sellest tulenevalt mitmesugused tervisehäired.”

Soodumus on geenides

Kas tsöliaakiasse haigestutakse ootamatult või on tegemist kaasasündinud seisundiga?

Dr Riispere ütleb, et tegelikku tekkepõhjust ei teata, ent kuna tsöliaakia puhul on pärilikkuse osakaal väga suur, siis on see haigus enamasti kaasa sündinud. “Küll aga võib see ilmneda erinevas vanuses. Nii võib juhtuda, et lapseeas või noorpõlves pole inimene sellest teadlik, sest gluteenitalumatus pole veel põhjustanud tuntavaid tervisehädasid.”

Inimene asub põhjuseid otsima üldjuhul siis, kui kehalised probleemid endast märku annavad.

Tsöliaakia algab salakavalalt. “Nagu öeldud, tekib erinevate peensooles imenduvate ainete defitsiit,” ütleb arst. “Nii ei saa imenduda näiteks mõned metallid, mikroelemendid, valgud või rasvad. Seda seisundit nimetatakse vaegimendumise sündroomiks ehk malabsorptsiooni sündroomiks.”

Esialgu võib inimene elada tegelikku olukorda tähelegi panemata. “Inimene märkab oma seisundit alles siis, kui miski tema elu segama hakkab – kui tekib mõni häiriv sümptom või sündroom,” selgitab arst.

Loe edasi ajakirjast…

Allikas: Kodutohter.ee