Naised

Naistel on ülekaalus rasva kogunemine alakehale: puusadele, tuharatele, alaseljale ja reitele. Neil annavad rasvumisele tugeva tõuke hormonaalsed häired, mistõttu nad võtavad kaalus juurde ennekõike raseduse ajal (osa ka imetamise ajal) ja pärast menopausi.

Naiste rasvarakud on mobiilsemad kui meestel ning need ei ole nii tundlikud insuliini ja veresuhkru suhtes. See tähendab, et südame-veresoonkonna haiguste ja II tüüpi diabeedi tekke risk on naistel väiksem kui meestel.

Arvestades, et rasvarakud võtavad osa suguhormoonide ainevahetusest, mõjutab ülekaal naiste tervist negatiivselt kogu elu vältel, näiteks ka kliimaksi ajal, kui munasarjades on naissuguhormooni vähem ning rasvarakud võtavad nende tootmise enda peale. Seetõttu taluvad naised, kelle organismis on rasvkudet mõõdukas koguses, kliimaksi ajal üleminekumuutusi paremini, näiteks nende näo naha värv ei muutu ja näo nahk ei vanane nii kiiresti kui päris kõhnadel või ülekaalulistel naistel.

Kui hormonaalne tasakaal organismis on häiritud, hakkavad naiste rasvarakud ladestuma samadesse piirkondadesse kus harilikult meestel (eelkõige kõhule) ning tekivad sellised sümptomid nagu karvakasvu pidurdumine peas ja hoogustumine näol. Näo nahk muutub halvaks, tekivad vistrikud, lisanduvad menstruatsioonihäired.

Munasarjade tööd reguleerib kaks vastandliku funktsiooniga hormooni: estradiool ja progesteroon, mille kontsentratsioon organismis kõigub menstruatsioonitsükli järgi.

Rasedusvastaste tablettide toimemehhanismi aluseks on asjaolu, et need tekitavad organismis rasedusega võrdse hormonaalse seisundi ning tänu sellele naine ei rasestu – sellist energeetiliselt kurnavat seisundit nimetatakse ka krooniliseks raseduseks. Seetõttu ongi neil tablettidel rasedusvastane toime: kui naine on juba rase (ehkki näiliselt), ei ole tal võimalik enam uuesti (tegelikult) rasestuda. Tablettide mõju on eriti kahjulik siis, kui neid võetakse väga pikka aega. Lühikest aega ja kindlal eesmärgil, näiteks menstruatsioonitsükli korrastamiseks, võivad nad olla omal kohal.

Sellest räägitakse vähe, aga tuleb arvestada, et kui naisel on rasvumisele eelsoodumus (nii on see iga teise naisega) ja kui ta tarvitab rasedusvastaseid tablette või laseb endale paigaldada hormonaalse spiraali, ei ole tal kuidagi võimalik oma ülekaalu vähendada üksnes eluviisi ja toitumise muutmise abil. 90% üle kaalulistel patsientidel on välja kujunenud insuliiniresistentsus ning neile ei tohi rasedusvastaseid tablette välja kirjutada, sest need suurendavad II tüüpi diabeedi tekkimise riski.

Niisiis on vale väita, et rasedusvastased preparaadid ei mõjuta üldse kehakaalu. Enne nende tarvitama hakkamist tuleb vaagida, kas inimesel on ülekaalurisk ja kui suur see on ning kas seda teades on mõttekas hakata sel moel rasedust vältima.