Kaalu langetamisel edu saavutamine sõltub inimese eesmärgist ja psühholoogilistest teguritest (näiteks valmisolekust muuta harjumusi) ning sellest, kui hästi ta suudab jälgida toidust saadud kilokalorite kogust ja energia kulutamise määra.

Esimesi samme on individuaalse toidutalumatuse väljaselgitamine ja oma menüü ümberkorraldamine. Isegi kui süüa ökoloogiliselt puhast toitu, kuid organism ei suuda seda toiduainet talumatuse tõttu omastada, on see toiduaine selle inimese jaoks mürk.

Ülekaaluga võitlejal on hea teada, et pidev väikeste lonksudena vee joomine päeva jooksul aitab täiskõhutunde tekkimisele kaasa. Kehakaalu normaliseerimist mõjutab hästi ka rohelise tee joomine. Toitudest on kaalulangetajale kasulik supp. Uuringute kohaselt aitab igapäevane köögivilja supi söömine alandada kehakaalu, sest tahke köögivili seob puljongit ning täiskõhutunne püsib seepärast kauem (kui lihtsalt vett juues).

Korrapärase kaalumise harjumus aitab märgata juba väikse ülekaalu teket ja sellele õigel ajal reageerida. Jälgida tasub ka oma puusa- ja vööümbermõõtu. Nende näitajate kohta saab lähemat infot peatüki „Tasakaalustatud toitumine” alapeatükist „Oma terviseseisundi hindamise võimalusi”.

Organismi koormab tugevasti kiirtoit, sest selles on väga palju kaloreid. Kiirtoit sisaldab ülemäära rasva ja vähe köögivilja (sellised on näiteks hamburgerid, friikartulid, Hiina restoranide õlis küpsetatud paneeritud toit). Ettevaatlik tasub olla ka buffet-tüüpi valmistoiduga, mille kogust on raske hinnata, ning alkoholiga, mis on samuti kaloririkas.

Mida aga arvata tänapäeval palju kiidetud ja reklaamitud toidulisanditest? Kindlasti tasuks tõsiselt kaaluda, enne kui hakata neid tarvitama. Harilikult on toidulisandid joogi kujul ja asendavad päristoitu. Kui inimene hakkab sellise kalorivaese toidulisandikuuri järel taas tavaliselt toituma, tuleb kaotatud kehakaal kiiresti tagasi. Enamiku toidulisandite mõju keha kaalule ei ole veel põhjalikult uuritud ja tõestatud. Alates 2001. aastast on USA-s küll analüüsitud toidulisandeid, mis pidavat langetama kehakaalu ja veresuhkru taset, kuid nende lubatud toimemehhanismi pole suudetud kindlaks teha. Seni ei tasu nende, tihti
kallite preparaatide peale loota.