Kõik me soovime pälvida ümbritsevate inimeste armastuse ja hoolitsuse, me soovime olla terved, edukad isiklikus ja ühiskondlikus elus. Kui inimene on kõik selle saavutanud, seostub tema väljanägemine vitaalsusega, sest ta on aktiivne. Õnnelikkus, hea tervis ja edu kõige laiemas mõttes on alati ka väljastpoolt näha.

Rasvumine ja ülekaal ei ole mitte ainult iluviga, vaid ka haigus. Viimased kakskümmend viis aastat on arstid rääkinud heaoluühiskonna inimeste puhul metaboolsest ( ainevahetuse) sündroomist, mille põhinäitajad on ülekaal, veresuhkru kõrge tase, kõrgenenud kolesteroolitase ja vererõhk, tüsistusena hormonaalsed häired. Ei teata nii lihtsat tõsiasja, et kõrgenenud vere rõhku saab 10% võrra alandada iga 10 kilogrammi kehakaalu vähendamisega; samamoodi saab kehakaalu vähendamisega normaliseerida veresuhkru taset.

Enne kehakaalu normaliseerimise alustamist peab teadma, mis eesmärgil seda tehakse. Uue elu alustamise katsed ei õnnestu alati ega kõigil üritajatel. Nii ununeb sageli reedel antud lubadus hakata alates esmaspäevast sporti tegema ning inimene pöördub tagasi oma vana elustiili juurde.

Kui inimene on paastumise soovi enda jaoks lahti mõtestanud ja sõnastanud, saab ta liikuda tervise ja edu poole ka siis, kui ta pole kuigi tugeva iseloomuga. Paastumistahe on dünaamiline ning esimene siht ei peaks seepärast olema väga kaugel – vastupidi, see võiks olla reaalne. Kui esimene eesmärk on saavutatud, astutakse uude etappi ja seatakse endale uus eesmärk. Eesmärk võib olla näiteks selline:

Soovin olla parema välimusega, sest tänu sellele saan parema ametikoha ja saavutan rohkem edu.

Viie- kuni seitsmepäevane paastukuur annab suurepärase võimaluse teha algust oma eluviisi ja toitumise muutmisega, mida oleme pikka aega lükanud edasi homsele, järgmisele esmaspäevale, järgmisele kuule… Paastukuur on sel muutmise teel esimene samm ning naasnud paastulaagrist koju, on uut elu alustada juba palju lihtsam.

Paastujal võiks enda jaoks mõttes mõlkuda mitu küsimust edasise eluviisi kohta.

  • Mida peaksin oma igapäevaelus muutma?
  • Millised on minu prioriteedid edaspidi?
  • Kuidas tahaksin toituda?
  • Kas tahaksin vabaneda kahjulikust sõltuvusest?
  • Millist spordiala hakkan korrapäraselt harrastama?