TARTU, ESTONIA

Paastu mõjul aktiveeruvad hormoonid nii naise kui ka mehe organismis, taastub munasarjade ja munandite hormonaalne funktsioon.

Paastu järel on kehas aktiivne aeg ning osa naispatsiente, kellel on olnud keeruline rasestuda, jäävad kuuri järel lapseootele.

Paast on hea potentsi tõstmiseks ja spermatosoidide aktiivsuse suurendamiseks. Kui abielupaar tuleb paastuma koos, aitab see neil maandada ka psüühilisi ja vaimseid pingeid.

Healoomulised emaka-, rinna- ja eesnäärme kasvajad ning -põletikud

Kasvajad vähenevad pikemaajalise paastumise tulemusel ja osa neist kaob täielikult. Väikses vaagnas paraneb paastu ajal verevarustus, sest organism põletab tekkinud kasvajamoodustisi ise. Mitmesugused urineerimiskaebused on meestel harilikult põhjustatud kroonilisest infektsioonist või väikse vaagna verevarustuse häirest. Need võivad olla seotud ka ristluude alumiste lülide moondumisega, mis põhjustab selja- ja puusavalu. Urineerimishäired ja -takistus võivad esineda koos. Paasturaviga pöörame alati tähelepanu sellele, et erivõimlemine ja raviteede joomine toetaksid paastukuuri, samuti on kasulikud süsihappegaasi kuivvannid, mis parandavad väikses vaagnas verevarustust.

Meestel on vahel probleemiks eesnäärme suurenemine, võib tekkida healoomuline kasvaja – ka nendel juhtudel on paastust abi. Mastopaatia (sõlmede teke rinnas) ja emaka healoomulised kasvajad vähenevad juba esimese paastukuuriga. On juhtumeid, kus need kahe-kolme kuuri järel peaaegu kaovad. Igasuguse kasvaja puhul tuleb alati enne paastukuuri alustamist pidada nõu paastu arstiga, kes otsustab uuringute põhjal, millal on õige alustada paastu, kui kaua see peaks kestma ja millal kuuri korratakse. Neid otsuseid ei saa teha patsient üksi.

Neerude ülesanne on vabastada organism mürkainetest ning keha puhastab end muu hulgas uriini kaudu, millega tulevad välja soolad. Muutused uriinis osutavadki keha põletikulistele protsessidele.

Kui neerud ei tööta normaalselt, võivad seal tekkida tursed ja kivid. Paastu ajal on tingimata tarvis, et neerud toimiksid, sest siis saavad nad kehast välja viia paastumise ajal vabanevad mürkained.

Sel ajal jälgime kindlasti ka uriini värvi: kui näeme, et hommikune uriin on tavalisest tumedam ja kontsentreeritum, tuleb suurendada joodava vee kogust. Kui paastukuuri ajal tekivad patsiendil organismis turse sümptomid, määrab arst ravitee (petersell, leesikas), mis soodustab vedeliku väljumist kehast ja toetab neerutegevust.

Paastuja täheldab, et uriin muutub häguseks, tekib ebatavaline hais ja seejärel sete. Uriinis on valku, mitmesuguseid sooli (uraadid, oksalaadid jt), suureneb kusihappe hulk ning leidub ka lima ja baktereid. Need nähud ei viita mitte neeruhaigustele, vaid tegu on organismi puhastumisprotsessiga ja nähud kaovad paastukuuri järel.

Neil, kellel on ka tavaelus uriin hägune (viitab jääkainetele organismis), on väga kasulik keha korrapäraselt paastuga puhastada. On kasulik teada, et uriini kaudu tuleb paastu ajal organismist välja ainult pool joodud vee kogusest – teine osa vett väljub naha, soolestiku ja hingamise kaudu. Alati, kui paastukuuri ajal tekib kahtlus, kas uriini eritub piisavalt, mõõdetakse täpselt ära nii joodava vee kui ka uriini kogus.

Korrapärane paastumine on neerukivide profülaktikaks. Selle käigus on neerukive välja tulnud, mis on patsiendi seisundit märgatavalt parandanud. Häid tulemusi annab ravipaast kroonilise neeruvaagnapõletiku ja põiepõletiku korral, samuti kortsneerude puhul, kui nendega tegeldakse algstaadiumis. Paast tugevdab põiekanalit ja ka uriinipidamatuse korral saadakse paastust abi.

Paastumine on vastunäidustatud raskes vormis kroonilise neerupuudulikkuse korral. Ka suurematest neerukividest aitab vabaneda ainult operatsioon.

Kõhunäärme ülesanne on aidata oma ensümaatilise tegevusega toitu seedida. Üks osa kõhu näärme rakkudest vastutab ka insuliini tootmise eest. Kõhunäärme talitluse häired tekivad tihti vale toitumise tõttu: menüüs on liiga palju alkoholi, rasvast, magusat, süüakse liiga suuri toidukoguseid. See kõik nõrgendab kõhunääret ning takistab ensüümide ja insuliini tootmist. Selle tagajärjel võib välja kujuneda suhkurtõbi, aga ka teatud toitude talumatus ja omastamise häired.

Ägeda kõhunäärmepõletiku klassikaline ravi on ka tänapäeval nälg, külm ja rahu (sh haiglas), mis aitavad taastada kõhunäärme verevarustuse ja talitluse. Külmanõue tähendab seda, et kõhtu ei tohi soojendada ega sooje kompresse teha; rahu all on mõeldud nii voodirežiimi kui ka seedimisele rahu andmist, et säästa energiat. Kroonilise kõhunäärmepõletiku korral annab ravipaast silmanähtavaid tulemusi. Tõhusa terapeutilise mõju saavutamiseks piisab tavaliselt viiest kuni seitsmest päevast, vahel ilmneb tervenemine juba kolmandal päeval. Paast peab olema korduv, st kodus tehakse omal käel koormusvabu päevi. Lisaks kuluvad ära kaks kuni neli pikemat (5–7 päeva) paastukuuri aastas. Peetakse kindlat dieeti individuaalset toidutalumatust arvestades.

Saabunud on november ja peagi on käes Jõulu- ja Uusaasta pühad, kus me kõik tahame ilusamad välja näha! Samas pole jäänud palju aega, et end vormi viia. Hooli oma tervisest ja samas säästa raha (vt allpool).

3 lihtsat sammu:

Selleks, et üleliigsed kilod maha võtta ja panna selga lemmikkleidi või ülikonna ning saavutada sära silmadesse, meie toitumisspetsialistid soovitavad:

1. Ärge sööge õhtusööki. Hakkame sööma iga päev samal ajal ja järk-järgult lükkame õhtusöögi varasemale ajale, lõpuks jätame õhtusöögi üldse ära.
2. Ärge sööge magusat ja praetud toitu. Keeldume kookidest, saiakestest, šokolaadist, praetud lihast ja kartulist.
3. Liikuge rohkem. Õhtusöögi asemel kõnnime 45 minutit, eelistatavalt jalutuskeppidega, kuna koormus suureneb kuni 30% võrra.
Rangelt järgige neid reegleid 7 nädala jooksul. Sellisel juhul langetate kaalu 300-500 grammi nädalas.

Kas on võimalik seda protsessi kiirendada?

Alternatiiviks rangele 7-nädalasele režiimile on 7-päevane dieedi- või detokskuur. Sellisel juhul te mitte ainult ei võta kaalust alla 4-7 kg, vaid ka parandate oma tervist ning naha seisundit ja jumet! Loodus BioSpa 20. aastapäeva puhul 7-päevane kuur vaid €999 kahele (€1246 asemel).

Ärge laske käest seda unikaalset võimalust, kohtade arv on piiratud!

Broneerin toa sünnipäevahinnaga siit!

Sünnipäevahind kehtib:

 • Kahele inimesele  2-kohalises toas 2018 aasta lõpuni
 • Ka esmakülastajatele
 • Broneerimisel alates 8. oktoober 2018
 • Vabade kohtade olemasolul
 • Broneering ei pikene 2019 aastaks

Ükski inimene ei sünni sapikividega – need tekivad elu jooksul vale toitumise ja vale režiimi tõttu. Õige toidu režiim on esimene samm sapikivide ärahoidmiseks. Samas on kõik põhjendamatud või äärmuslikud dieedid sapikividega patsiendile vastunäidustatud.

Sapikivid tekivad siis, kui sapipõis ei tühjene õigel ajal: sapp kontsentreerub sapipõide ja tekkivad soolad võivad moodustada sapikive. Sapieritus tekib ainult sel hetkel, kui sapipõis avab end reflektoorselt, reageerides toidu saabumisele. Kui korrapärast toitu ei ole, on sapipõie funktsioon häiritud. Just hommikusöök äratab sapierituse ja valmistab ette kogu päeva seedimise.

Sapikivide olemasolu korral tuleb paastu hoolikalt plaanida (ehkki kivid võivad organismist väljuda ka tavaelus) ning pidada enne paastu tingimata eriarstiga nõu. Paastu ajal antakse neile patsientidele spasmolüütikume, mis laiendavad sisemisi sapiteid – see võimaldab väiksel sapikivil väljuda paastu ajal. Suuremate sapikivide korral, kui sapipõis on ummistunud, aitab enamasti ainult operatsioon.

Sapipõiepõletik

Sapikivide profülaktikaks sobivad korrapärased koormusvabad päevad, mil süüakse üksnes hommikusööki või loobutakse üldse toidust. Kroonilise sapi põiepõletiku puhul on paastumine  näidustatud, aga tuleb jälgida, et inimene jooks piisavalt. Kui tekib iiveldus ja oksendamine ajal, mil inimene ei suuda vett juua, aitab ilma gaasita mineraal vesi või klaasitäis ühe-kaheprotsendilist soolalahust (seda ainult lühiajaliselt ja arsti juhiste järgi). Sool hoiab organismis vett kinni, et ei tekiks mürgistust ega kuivust.

Kroonilise sapi põiepõletiku ja sapikividega patsientidele on väga hästi mõjunud soojad lõõgastavad vannid ja mähised ning soolepuhastus. Siis saab sapp vabalt välja voolata, sapiteed ja -põis puhastuvad. Klistiir aitab väljuda ka sapikividel. Kroonilise sapi põiepõletiku korral on sapijuha lõõgastamiseks (et aidata sapil takistamatult väljuda) olemas üks lihtne meetod. Protseduurile eelneval päeval tuleb teha klistiiri ja juua lahtistavat teed. Maksapiirkonda (keha paremal poolel) pannakse soojakott ja patsient joob 0,5 liitrit soojendatud mineraalvett (näiteks Borjom), millest on gaas lahtunud. Seejärel lamab ta tund aega. 

Ehkki rahvakeeles kutsutakse seda meetodit maksapuhastuseks, on siiski tegu sapipõie tühjendamisega ja maksa siseteede sapierituse aktiveerimisega.

Maks on keha tähtsaim puhastusprotsesse reguleeriv organ ja tal on hämmastav taastumisvõime. Sageli põhjustab meie käitumine maksa ensüümfunktsioonide ülekoormust ning ta ei suuda kogunenud mürke ei neutraliseerida ega ka organismist väljutada.

Maksa koormab ka liiga rasvane toit, ülemäärane alkohol ja mitmesugused tänapäeva viirushaigused (A-, B-, C-hepatiit). Maksa ülekoormamisest tulenevad nii seedehäired (gaasid, iiveldus, oksendamine) kui ka üldseisundi halvenemine (jõuetus, väsimus).

Ehkki paastu üks põhieesmärk on puhastada maksa, tuleb arvestada, et raske maksapuudulikkuse ja kaugele arenenud maksatsirroosi puhul on paastumine vastunäidustatud. Põhjus on selles, et paastumise ajal ei suuda selline maks organismist mürkaineid välja viia. See-eest alluvad alkoholist põhjustatud maksatüsistused või kergemad maksakahjustused paastule hästi.

Nende aastate jooksul külastasid meid 15 000 inimest, kes loovutasid kokku 75 tonni liigset kehakaalu ja said asemele mõõtmatus ulatuses positiivseid emotsioone, energiat ja head enesetunnet.

Tänutäheks otsustasime jagada kingitusi kõigile!

Kingime sulle ja sinu sõbrale 7-päevase ravipaastu-, dieet- või detokskuuri kõigest €999 eest kahele (tavahind €1246) kõikidele kuuridele 2018 aasta lõpuni!

Ja see ei ole veel kõik!

Seda kingitust me pakume kõigile – ka meie esmakülastajatele! See on erakordselt soodne võimalus sulle ja su lähedastele – sõpradele organismi puhastamiseks. Saate parandada tervist, tunda energia unustamatut juurdevoolu, liigsest kehakaalust kiiret vabanemist ja suurepärase enesetunde tekkimist.
Kohtade arv on piiratud – ärge laske käest seda erakordset võimalust!

Sünnipäevahind kehtib: (Promokood: LOODUS20!)

 • Kahele inimesele 2-kohalises toas 2018 aasta lõpuni
 • Ka esmakülastajatele
 • Broneerimisel alates 8. oktoober 2018
 • Vabade kohtade olemasolul
 • Broneering ei pikene 2019 aastaks

Endokrinoloog Marju Pasti sõnul peaks iga perearst tegelema preventsiooniga ja vajadusel diagnoosima rasvtõve. Elustiili viivad õige le teele vaid mõistlik tasakaalustatud toitumine ja piisav füüsiline koormus.

Marju Past

Pasti sõnul maadlevad rasvtõvega kõige rohkem raamatupidajad, kehamassiindeks võiks väiksem olla ka paljudel juristidel. “Istuv ja närviline töö,” põhjendas Past. Peale nimetatute on kaaluga sageli hädas kodukontoris töötavad inimesed. “Elurütm läheb sassi, puudub kindel tööja puhkeaeg. Samuti on käepärast külmkapp hõrgutistega,” selgitas ta. “Pole mõtet töötada 24 tundi ööpäevas seitse päeva nädalas, et saada selle eest postuumselt medal,” utsitas ta inimesi tervislikkusele.

Kõige vähem on rasvunuid noorte vallaliste haritud naiste hulgas. Kõige suurem riskigrupp on abielus üle 25aastased haritud mehed. Rasvtõve tekkel mängivad rolli nii geenid, laiskus, vale toitumine, ühiskond kui ka sotsiaalsed olud. Rasvtõbe peaks diagnoosima iga perearst. “Kindlasti tuleks vastuvõtul sellele tähelepanu juhtida ja põhjuseid uurida,” ütles Past.

Sageli aga pole perearstil selleks aega, kuna elu ja toitumise analüüs nõuab vähemalt tunni pühendamist patsiendile. 

Lihtne valem aitab selgusele jõuda 

Pasti sõnul on rasvtõve diagnoosimine lihtne. Tuleb arvutada välja kehamassiindeks, st kaal (kilodes) jagada pikkuse (meetrites) ruuduga. Selle valemi järgi saab igaüks tuvastada, kas ta on ülekaaluline, rasvunud või õiges kaalus. Normaalkaalus inimene saab tulemuseks 18,5–24,9 kg/ m2. Edasi algab ülekaal. Kehamassiindeks alates 30 kg/m2 tähendab rasvumist. Näitaja 40 kg/m2 või suurem viitab juba morbiidsele rasvumisele.

Inimese tervise puhul on tähtis ka see, kus rasvkude paikneb: kas see on kõhupiirkonnas või ühtlaselt üle keha. “Vööpiirkonda kuhjunud rasv on ohtlik, sest põhjustab bioaktiivsete ühendite töös muutusi ja see häirib organismi tööd tervikuna,” selgitas Past. Rasvtõbe aitavad vältida normaalne füüsiline koormus ja õige toitumine. “Kõike peab parajalt olema,” soovitas endokrinoloog, kes teab hästi, et rääkimine on kerge, aga sõnade järgi elamine keeruline.

Kuna tegu on elustiilihaigusega, tuleks revideerida kogu elukorraldust. “Kas saab muuta liikumisharjumusi, toitumist? Kas töö- ja puhkeaaeg on paigas?” loetles ta teemasid, mille üle mõelda.

Kehakaalu langetamisel toimivad lihtsad nõuanded

Igal juhul tasub kaalu alandada. Ka rasvtõvega seotud haigused alluvad ravile paremini, kui kaal mõõdukalt langeb, rõhutas arst. “Ühtlasi on ravi siis kergem ja odavam,” tõi Past välja.

“5–10protsendisel kaalulangusel on tervisele kõige suurem efekt,” jätkas ta. Tähtis on süüa regulaarselt ehk kolm-neli toidukorda päevas, mitte üks-kaks, nagu see pahatihti kombeks on. Teiseks tuleks liikuda, alustada kas või jalutuskäigust. “On äärmiselt oluline, et perearst annaks järgitavaid nõuandeid. Vanemat prouat ei tuleks saata esimese asjana jõusaali. Ta lihtsalt ei lähe sinna,” sõnas endokrinoloog. Samuti soovitas Past hoiduda toitumismoodidest, nagu paastulaagrid või paleo dieet. “Ekstreemsete dieetidega võib keha lukku ajada ehk kiiresti kaotatud kilod tulevad veel kiiremini tagasi ja nende mahasaamine on hiljem topeltraske. Toimivad lihtsad nõuanded,” lisas ta.

Number:

45,8% Eesti inimestest on rasvunud. Nende seas on mehi 53,3% ja naisi 40,9%. Kõige rohkem ehk üle 70% on ülekaalulisi 55–64aastaste seas.

Tasub teada: Rasvtõbi lööb rivist välja kogu organismi

Mis toimub rasvunud kehas?

 • Muutub keharakkude insuliinitundlikkus, mis on põhiline diabeedi tekkimise riskitegur. Insuliin on kõhunäärmes toodetav hormoon, mis tagab glükoosi jõudmise rakku. Ebakvaliteetne insuliin aga ei pääse rakku, sest see ei tunne hormooni ära. Keha hakkab rohkem isuliini tootma, kuid sellest hoolimata rakud nälgivad.
 • Vabade rasvhapete sisaldus organismis ehk eri tüüpi kolesteroolide tase läheb paigast, sest keha üritab rasvumisega võidelda, intensiivistades rasvade lagundamist. Seepärast kasvab vabade rasvhapete hulk, mis omakorda koormab maksa.
 • Muutub hormoontasakaal organismis, muu hulgas suureneb kortisooli tootmine, mis intensiivistab rasvkoe ladustamist ja suurendab näljatunnet.
 • Kannatab viljakus. Meeste vööpiirkonna rasvumine toob kaasa testosteroonitaseme languse ja östrogeenitaseme tõusu. Seetõttu meeste lihasmass väheneb. Naistel võivad hormonaalsed häired kaasa tuua polütsüstiliste ovaariumide sündroomi.
 • Väheneb adiponektiinisisaldus organismis. Adiponektiin kaitseb veresooni aterosklerootiliste muutuste eest.
 • Rasvumisel tekib juurde veresooni, kasvab vere maht ja see toob kaasa lisakoormuse südamele.
 • Õgirakud ehk makrofaagid infiltreeruvad rasvkoesse, mille üks tagajärg on nende toodetavate bioaktiivsete aine te taseme tõus ja põletikumarkerite suurenemine.

Ülekaaluga kaasnevad haigused:

 • Teist tüüpi diabeet – 80% diabeetikutest on ülekaalulised
 • Arteriaalne hüpertensioon ehk kõrgvererõhktõbi
 • Rasvade ainevahetushäired ehk düslipideemiad
 • Organismi põletiku- ja trombivalmidus
 • Kusihappe suurenenud väärtused ehk hüperurikeemia ja podagra teke
 • Südame-veresoonkonnahaigused
 • Suurem tõenäosus pahaloomulise kasvaja väljakujunemiseks ja selle viletsam ravile allumine

Rein Taaramäe

Ilmselt ohkas enamik eestlannasid Kaia Kanepi mänge Tokyo turniiril vaadates kadedalt. Ja mitte üksnes sellepärast, et Eesti esireket maailma parima naise alistas ja veerandfinaali jõudmisega 30 500 eurot auhinnaraha taskusse pani.

Kanepi näitas Tokyo turniiril lisaks ilusale mängule ka märkimisväärselt paranenud figuuri. Nii tema treener Silver Karjus kui ka isa Jaak Kanepi on meedias avaldanud, et saladust pole vaja kaugelt otsida. Viimasel ajal on eestlanna pidanud gluteenivaba dieeti.

Gluteen on teraviljavalk, mida leidub looduslikult nisus, odras ja rukkis, vahel ka kaeras. See tähendab aga seda, et kookidest, saiadest, leibadest, küpsistest, pastast, lasanjest, vahvlitest, jäätisest, magustoitudest, õllest ja vorstikestest tuleb loobuda. Ehk siis – tuleb loobuda peaaegu kõigest, mis maitsemeeltele vähegi erutav tundub.

Aasta alguses hakkas samasugust dieeti pidama jalgrattur Rein Taaramäe. Eelkõige sellepärast, et võidusõidu ajal ja öösiti juhtus tihtipeale kõht valutama.

Teinud aasta alguses toiduainete talumatuse testi, selgus, et tema organism ei suuda lisaks gluteenile taluda ka seesamit, lehmapiima, kohupiima, muna, kohvi, juustu, Kreeka pähkleid, krabi, lambaliha, krevette, rannakarpe, homaare, maapähkleid, kammkarpe, roosuhkrut, tubakasuitsu, India pähkleid, õllepärmi, jogurtit ja turska.

Esialgu haaras Taaramäe peast kinni ja mõtles ahastusega: «Mida ma üldse siis süüa võin?»

Kõik, mida ta varem söönud oli, langes menüüst välja. Tuli otsida alternatiive.

Hommikukohvi asendas ta kakaoga, tavalise pudru hirsipudruga, makaronide asemel sõi riisi, tatart või gluteenivabu makarone ning lambaliha asemel sõi kala. Lisaks hakkas ise ahjus küpsetama gluteenivaba leiba.
«Esimese kuu ajaga harjusin uue menüüga ära. Olen ikkagi tippsportlane ja tean, millised eesmärgid mul on,» arutles Taaramäe, kes oli Eestis olles harjunud saiakesi sööma.

Tuli loobuda nii sellest kui ka kõikidest teistest lemmikutest. «Millest kõige raskem lahti öelda oli? No mina olin täielik kohupiimamaniakk! Ja Eesti juust – see on samuti väga-väga hea asi.»

Omajagu raskusi valmistas seegi, kui pärast velotuure mindi kogu meeskonnaga einestama.

«Teised tellisid koogitükikesed ette, mina jõin teed ja vaatasin pealt. Selline tunne oli, justkui loobuks mingisugusest sõltuvust tekitavast toiduainest,» meenutas Taaramäe, kes on veendunud, et tänavuse hooaja edusammud on tulnud suuresti just tänu uuenenud toidusedelile. Organism ei kuluta enam nii palju energiat ebasobiva toidu seedimisele. Lisaks on tema sõnul kadunud ka köha, nohu ja kurguvalu.

Ometi on ka Taaramäe kõigest lihast ja luust inimene. Pärast Prantsusmaa velotuuri eelviimast etappi lasi ta end lõdvaks ning jõi õlut, sõi saia ja maiustas jäätisega. See oli aga saatuslik viga, mida ta enam kunagi ei korda. «Enesetunne läks väga kehvaks. Öösel sain sellepärast vaid neli tundi magada. Pärast seda olen režiimis püsinud,» kinnitas Taaramäe, kes soovitas oma blogis kõikidel sportlastel, kellel tervisega probleeme, pöörduda toitumisspetsialistide poole. Sest nagu ta ütles: «See võib muuta teie elu!»

Gluteenivaba dieedi eestkõnelejaks võib pidada meeste maailma esireketit Novak Djokovici. Ent üle kogu maailma kogub see sportlaste seas üha enam populaarsust. Mõneti kipub see lausa trendiks. Mullu katsetas gluteenivaba dieeti kogu Garmin-Cervelo jalgrattameeskond, mille liikmed täheldasid suuremat energiat ja paremaid tulemusi.

Ka Djokovic kinnitas, et uus toitumisprogramm on toonud ellu märgatavalt rohkem energiat ja jõudu. Lisaks suudab ta nüüd öösiti täisväärtuslikult magada. «Ma ei tohi süüa pitsat, pastat ja leiba. Olen kaotanud paar kilo, kuid palju olulisem on, et see on mu liikumist parandanud ning tunnen end füüsiliselt suurepäraselt. Mul on tõepoolest rohkem energiat,» kinnitas Djokovic.

Ometi leidub ka pessimiste, kelle sõnul on selliste toitumiskavade puhul tegu sulaselge pettusega ja üksnes raha väljapressimisega. Nende sõnul pole keegi veel suutnud teaduslikult tõestada, kuidas gluteenivaba toitumine tulemusi parandab.

Ka Taaramäele kirjutas mitu arsti, kui otstarbetu seesugune toitumine tegelikult on. «Sain mitu e-kirja, kus arstid üritasid öelda, et selline toitumine pole tervislik. Aga mina lähtun omaenese enesetundest. Mina ise tunnen end märksa paremini kui varem,» kinnitas Taaramäe.

Arvamused

Igasugused uued trendid lähevad inimestele väga kiirelt peale, eriti veel siis, kui selle on kasutusele võtnud mõni tuntud inimene. Mina ise pean täisväärtuslikku toidulauda kõige olulisemaks. Profisportlastel peaks toidulaud olema võimalikult rikkalik ja mitmekesine. Mis puutub gluteeni, siis teravilju on inimesed ju tuhandeid aastaid tarbinud. Inimese organism on harjunud seda kasutama ja sellest energiat omastama. Minu arvates tuleks ühe põhitoiduaine – jahu ja saiatoodete – sajaprotsendiline menüüst väljalülitamine kõne alla vaid siis, kui eesmärk on kaalu langetada.
Aga loomulikult ei tohi unustada inimesi, kellel on diagnoositud gluteenitalumatus. Need inimesed saavad sellisest toitumisest väga suurt abi.

Mihkel Mardna, spordiarst

Kuigi sellistele programmidele leidub palju vastaseid, on elu näidanud, et asi toimib. Kui inimene toitub õigesti, siis omastab ta kõik produktid ja vabaneb energia. Kui aga seedimine on häiritud, koormab see ka immuunsüsteemi ja tekivad probleemid.
Meie kliiniku poole on pöördunud mitmed sportlased. Võin öelda, et nii judoka Indrek Pertelson (enne Ateena olümpiat – toim) kui ka Rein Taaramäe on sellest abi saanud. Määrame inimestel toidud, mis neile sobivad ja mis ei sobi. Selline test maksab natuke üle 300 euro, aga inimene saab eluks uue suuna.

Adik Levin, toitumisspetsialist

Allikas: Postimees.ee

Arhiiv

Rubriigid